Jak postupovat při ekologické likvidaci vozidla? 

 

Týká se to každého motorového vozidla. Prostě jednoho krásného dne přijde okamžik, kdy už se při pohledu na svůj vůz orosíte a uvědomíte si, že nastal jeho čas. Prostě už není, co býval a ani sebelepší oprava jej neuvede to toho stavu, jaký měl předtím. Ekologická likvidace vozidla se týká každého ojetého vozu. Udává to zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech paragraf 37.

Ty doby, kdy stačilo vůz odvést k vrakovišti, jsou dávno pryč. Nyní musíte auto odhlásit z registru a nechat jej ekologicky zlikvidovat. Tak máte jistotu, že je nenávratně pryč a nehrozí vám žádné sankce za porušení nařízení.

Likvidaci dělejte s profesionály

 

Někdo se ještě snaží vytěžit, co se dá. Ale pozor na to. Z automobilu nesmí být odstraněna elektroinstalace, plechy z karoserie či motor. Pak není vůz brán jako kompletní a hrozí zpoplatnění celého procesu. A kde takovou věc provést? Určitě to nejde naprosto všude.

Dané vrakoviště, musí mít certifikaci o ekologické likvidaci. Seznam takových míst dnes najdete velice snadno na internetu, stačí se poptat svých známých nebo zkusit sílu sociálních sítí a zjistit, kde poskytují kompletní služby. Někde totiž provedou jen samotnou likvidaci, ale odhlášení vozu z úřadu, a tedy výmaz z evidence motorových vozidel si zajišťujete sami. Jinde se o to postarají za vás. A jsou i taková místa, kde v případě kompletního i nekompletního vozu vyplácí i určitou sumu majiteli. Například u nás ve společnosti Ekomorava.

Kolik dostanete za své vozidlo v rámci ekologické likvidace?

 

V případě kompletního i nekompletního vozu Vám společnosti Ekomorava vyplatí provizi. 

 1. Vyplácíme nejvyšší reálnou cenu za vrak. Cena za autovrak se odvíjí od stavu, stáří vozidla a hmotnosti vozidla.
  – auta s provozní hmotnosti do 1000 kg 2 000 Kč
  – auta s provozní hmotnosti nad 1000 kg – 3 000 Kč 
 2. Cenu, za kterou společnost Ekomorava vykoupí Váš autovrak víte předem a nečekají Vás žádné skryté poplatky. 

 Kontaktujte nás a zjistěte cenu Vašeho výkupu. 

Orientační ceník a více informací naleznete zde. 

Kolik stojí ekologická likvidace a co je nutné připravit dopředu

Samotná likvidace je zdarma, kromě výše zmíněného problému. A co potřebujete mít za papíry, než se vydáte na provozovnu?

 • Velký technický list vozu
 • Doklad totožnosti
 • Pokud se jedná o pozůstalost tak rozhodnutí o dědictví
 • Právnické osoby předloží i výpis z obchodního rejstříku
 • Jestliže nejste majitel vozu, tak plnou ověřenou moc majitele k provedení akce
 • Registrační značky
 • OSVČ i živnostenský list

Nezapomeňte na pojišťovací instituce

A nakonec vás nemine ještě ohlásit pojišťovně zrušení povinného ručení za daný automobil. Nemusíte nikam osobně. Stačí zaslat fotografii nebo jinak doložit ustřihnutý velký technický list. A pojišťovna už se o vše postará. Na závěr se můžete těšit z volného parkovacího místa u domu, a tedy máte zelenou pro výběr nového vozu.

Společnost Ekomorava se zabývá ekologickou likvidací již dlouhé roky. Máme rozsáhlé zkušenosti a tým zkušeného personálu.